DOLLAR TREE 1/12 (Maureen) – Eighteen Items for Only $5.55!

Get Every Deal - Everyday! Subscribe to the Couponaholic Newsletter. - CLICK HERE

One little note from Steve before we get to Maureen’s trip: Some Dollar Tree stores limit people to two printable coupons per day. Now, on to Maureen’s great trip…

Dollar Tree (where everything is $1 or less) is a biweekly stop for me for bread and is my go-to retailer when I need helium balloons.  I usually don’t plan on buying other items, but I do make a quick walk through the store to spot national brands, especially full-size products.  Overall, I think Dollar Tree is too much work for regular couponing because the availability of national brand products in sizes that match most coupons is unpredictable, but there are sometimes decent deals to be found.   A few months ago, I found full-size Triaminic ($6-$8 at most stores) when we had $1/1 coupons.  I looked for Culturelle, Triaminic, TheraFlu, and Alka Seltzer on this trip because I knew people had been finding those lately and we have $1+ coupons for those items right now.  I did not find any of those items at my Dollar Tree.  I did find some other deals to share, but in the future, I will stick with bread and the odd tube of super glue for Dollar Tree trips.  As I mentioned, the inventory is too spotty to be high on my list of retailers for coupon deals, and even when a coupon matches the product, it’s often the case that Dollar Tree’s national brand products are not full size (for example, the Hefty food storage bags have 4 bags per box), so you have to do some extra math to figure out if you are really getting a deal.  It’s much easier to wait for a good promotion at a regular retailer and stock up when the price is rock bottom. Nevertheless, my purchases and lots of commentary . . .

ONE LOAF NATURE’S OWN LIFE BREAD, $1.00
ONE LOAF COBBLESTONE MILLS RYE BREAD, $1.00
Get $0.50 cashback from ibotta for buying one Nature’s Own Life Bread
Price at register: $2.00, but received $0.50 from ibotta
Net Price Paid: $1.50 (75 cents each!)
Comment: Bread is my favorite thing to buy at Dollar Tree.  I freeze the product when I get home and take out only what I need for the day.  The bread vendor in my area goes to the full retail grocery stores every Tuesday and Friday morning and pulls all the product set to expire within the next three days.  He only gives certain brands to Dollar Tree (Nature’s Own, Cobblestone Mill, Wonder, Sunbeam, Sun-Maid, and Roman Meal are the ones I see regularly).  I’ve never seen Arnold or Pepperidge Farms, but you can’t beat $1 for buns, rolls, bread, English muffins, and bagels that were selling for $3-$4 at Winn Dixie and Publix the day before.  At Walmart today, the Nature’s Own Life was $2.00 and the Cobblestone Mill New York Rye was $2.98.  If you have a Dollar Tree near you, call and ask if they regularly get national brand bread products, and if so, what days the bread is delivered.  People wait in the parking lot at my Dollar Tree on bread days, and it sells out within 24 hours.

ONE TRUE LEMON CRYSTALIZED LEMON 12-COUNT PACKAGE, $1.00
ONE TRUE LIME CRYSTALIZED LIME 12-COUNT PACKAGE, $1.00
Used two $1/1 Any True Citrus Product printable coupons (no longer available)
Other option: $1/2 Any True Citrus Product printable coupons (preclipped)
Net Price Paid: FREE!
Comment: These are not the same as the True Lemon 10-count lemonade drink mixes at Walmart for $1.97.  Those are like Crystal Light beverage powders.  The ones at Dollar Tree are pure crystalized juice that can be used in place of fresh juice (one packet = one wedge of fruit, two packets = one tablespoon of juice, etc.).  The True Lemon website online price for the products I bought at Dollar Tree is $1.29.

TWO BOXES ORTEGA CORN TACO SHELLS, 8-COUNT, $1.00
Used one $1/2 any Ortega Product printable coupon (preclipped)
Net Price Paid: $1.00 (50 cents each box or 6 cents per shell!)
Comment: You can get a better price per shell with a BOGO sale and coupon stack and/or rebate.  For example, Target has 12-count Old El Paso shells on sale for $1 right now, so if you have the $1/3 printable MQ and $1/3 SavingStar, you’ll pay 3 cents per shell, but I am maxed out on the MQ and didn’t want the alternate MQ for three Old El Paso products and two avocados.  Still, 6 cents per shell is cheap. 

ONE BIC WITE-OUT, $1.00
Used one $1.00/1 BIC Stationery Product – 1-8-17 SS (exp 02/18/17)
Net Price Paid: FREE!
Comment: Can’t beat free!  I would rather use this coupon on the $0.99 packages of pens on sale at Target, but my Target was wiped out.

ONE GO-GO SQUEEZE YOGURTZ 4-PACK, $1.00
Used one  $1/1 GoGo Squeeze 4 pk+ insert SS 1-8
Net Price Paid: FREE!
Comment: Walmart sells the Go-Go Squeeze fruit pouches for $1.98.  I didn’t see the Yogurtz variety on the shelf, and I forgot to look for these at Publix today.  The sell-by dates on the ones at Dollar Tree are August 2017. 

TWO PEDIGREE DENTASTIX DOG TREATS, 5-COUNT $1.00
Used one $2/2 Pedigree Treats For Dogs, 12-4-16 RP (R) (exp 01/31/17)
Other option: $2.00/1 Pedigree Treats for Dogs – 12-4-16 RP (R) (exp 01/31/17)
Other option: $1.00/2 Pedigree Treats for Dogs – 5-1-16 RP
Other option: $2.00/3 Pedigree Treats for Dogs printable coupon (preclipped)
Other option: $1.00/2 Pedigree Dog Treats  printable coupon (preclipped)
Net Price Paid: FREE
Comment: These are like snack packs for doggies with only five treats per bag.  But free is free!

PALMOLIVE DISH DETERGENT, 12.6 OZ, $1.00
Used one $0.50/1 Palmolive Dish Liquid – 1-1-17 SS; Includes 12.6 oz or Larger (exp 01/14/17)
Other option: $1.00/2 Palmolive Dish Liquid – 1-1-17 SS; Includes 12.6 oz or Larger (exp 01/14/17)
Net Price Paid: 50 cents!
Comment: I bought this to show a good coupon deal, but I personally would pay a little more for Dawn concentrated.  The 9-oz bottles of Dawn and Gain concentrated at Dollar Tree have prominent TRIAL SIZE labels on them to exclude use of the $0.25/1 MQ.  I saw larger bottles of Dawn Simple (a new product) that the $0.25/1 MQ could be used on, but I didn’t print the coupon before it disappeared.  Also, the Dawn Simple is probably a “value” product similar to Tide Simply Clean & Fresh (i.e., not as good as the original, but cheaper).

ANGEL SOFT BATH TISSUE, SINGLE ROLL 4-PACK (58.6 SQUARE FEET), $1.00
Used one $0.45/1 Angel Soft Bathroom Tissue – 1-8-17 RP (exp 02/08/17
Other option: $1.00/2 Angel Soft Bathroom Tissue – 1-8-17 RP (exp 02/08/17)
Other option: $0.45/1 Angel Soft Bath Tissue printable coupon (preclipped)
Net Price Paid:  55 cents!
Comment: My stock-up price for 2-ply toilet paper is $0.01 per square foot although it’s getting harder to hit a penny per square foot.  An example of 1-ply paper is Scott 1,000 sheet rolls – very thin paper.  This Angel Soft single roll 4-pack is a teeny package of toilet paper, but I wanted to give an example of my stock-up price for 2-ply paper.  For a premium 2-ply paper like Charmin Ultra Soft, Cottonelle Clean Care, or Quilted Northern, I’ll go up to $0.02 per square foot, but never more than that (calculation based on sales, coupons, and rebates combined).  I don’t pay attention to marketing hype (double roll, mega roll, 3x more, etc.) because it’s misleading.  For example, at Walmart today, I saw Charmin Ultra Strong Mega Roll 6-pack for $6.97.  The package claimed each roll is equal to four single rolls, which means that package contained the equivalent of 24 single rolls of toilet paper.  However, the entire package contained only 201 square feet, which is almost $0.04 per square foot.  A Cottonelle Double Roll 12-pack was $4.98 but only contained 120 square feet, which is more than $0.04 per square foot.  Figuring out the price per square foot is the very best way I’ve found to judge whether a package of toilet paper is a good buy. 

TWO RUBBERMAID TAKEALONGS 2.9 CUP SQUARE 2-COUNT, $1.00
TWO RUBBERMAID TAKEALONGS 43-OZ DEEP SQUARE 2-COUNT, $1.00
Used two $1.00/2 Rubbermaid Takealong Products – 1-8-17 SS; DND (exp 02/26/17)
Net Price Paid: $2.00 (50 cents per package!)
Comment: These are a good deal at Dollar Tree with the coupon even though they are 2-packs (two containers and two lids in each package).  For comparison, the Walmart Rubbermaid TakeAlongs 2.9-cup  Square Containers are sold in a 4-count package for $2.38.  If I want eight containers, I can buy four packages at Dollar Tree and use two $1/2 coupons, paying net 25 cents per container & lid ($1.00 x 4 minus two $1/2 coupons = $2.00).  The same number of containers at Walmart will cost net 47 cents per container & lid ($2.38 x 2 minus one $1/2 coupon = $3.76).  FYI – The $1/2 Rubbermaid TakeAlongs coupon in the SS 12/11 insert excludes 2-packs.

TWO ROLLS SCOTCH EXPRESSIONS WASHI TAPE, $1.00
Used two $1/1 Scotch Tape Expressions printable coupon (preclipped)
Net Price Paid: FREE!
Comment: Can’t beat this deal!  This exact roll of tape sells at Staples and Office Depot for $2.99.  I bought these in a separate trip, so I had to photograph them separately.  Also, if you are looking for these, I did not find them with the stationery items.  I found them in the automotive/handyman aisle near the duct tape.

Retail value: $18+
Price Paid (excluding tax):  $5.55
Savings Rate: 69% +
Note: The retail value and savings rate are much higher based on MSRP for these items, but I didn’t have MSRP for most items, so I defaulted to the Dollar Tree price.

Extreme Couponing Tip: You can usually get two prints of most internet coupons. To find them in the easiest possible way, use our preclipped links that take you right to the coupon. Then come back and click the same link to get your 2nd print. This will save you the time spent searching for the coupon.

Never miss another hot coupon, deal or freebie again! "Like" Couponaholic .NET on Facebook, Follow us on Pinterest, Follow us on Twitter, Follow us on Instagram or Subscribe to our Daily Email Newsletter!

Comments

  1. When I read your first sentence……..”Dollar Tree (where everything is $1 or less)”, I had to recall my first (and I do mean first) trip into a Dollar Tree.
    It was many, many, many years ago and as I perused the isles, I came across something that I was very interested in. I picked up the item and turned it over to find the price tag. No sticker with the price so I turned and approached the cashier – “excuse me, would you be able to tell me how much this is”?
    She giggled and replied – “everything in the store is a dollar”!!!

    Now I knew why it was called Dollar Tree (lol)

    (I had no idea, as Dollar General and Family Dollar don’t follow this same philosophy.)

    Hope that made someone smile 🙂

    • Yes, it did. I think I’ve only been inside a Family Dollar once. Dollar General, long, long ago, used to have a lot of $1 items, but now their prices are usually higher than Walmart’s except for a small section of the store where some cheap supplies (like a small bottle of DG brand laundry detergent) are $1. Dollar Tree is the only dollar store that still prices all items at $1 or less.

  2. Oh my Yes!!! I am smiling ear to ear, Kathy! Many years ago a little girl who went to pre-school with

    my now 26 yr-old daughter donned the cutest hair ribbons, bows, scrunchies, socks, etc.; while her

    mom always had the most stylish sunglasses, key chains and other really cool stuff! I was so envious

    of her obvious ‘wealth’ but one day just asked her where she got the great sunglasses! “Dollar store!”

    she blurted out so proudly! “I buy most everything there!” I never would have imagined she found

    all that cute stuff there! I was so thankful to discover the ‘Dollar Tree’!