Winn Dixie Best Deals Week of 8/1-8/7

CLICK HERE to join our new "I am a Couponaholic" Facebook Group.

It seems like next week is going to have some decent deals at Winn Dixie, I will definitely be stopping in for some BOGO Organic Girl Salad mixes! I have only listed what seems to be the best deals at Winn Dixie next week for the full ad and coupon matchups you can head to Winn Dixie on a Dime or Southern Savers.

Fuel Perks:

Beech Nut Stage 2 Baby Food, 4 oz, 50¢ ($0.05/5 Fuel Perks)
- $1/3 Beech-Nut items PRINTABLE
NET PRICE:
 Buy six, After using two coupons and fuel perks it’s like getting this for FREE! 

Carefree or Stay Free Liners or Feminine Pads, 36-60 ct. or 18-24 ct., $2.50 ($0.05/2 Fuel Perks)
 -$2 off Stayfree product, SS 7/22
NET PRICE:
After Coupon and Fuel Perks it;s like getting this for FREE!

Dole Classic or Angel Hair Coleslaw, 10-14 oz, $1.79, ($0.05/1 Fuel Perks)
NET PRICE:
After Fuel Perks it’s like getting this for $0.79

Kraft Deli Fresh, Big Slice, or Touch of Philadelphia Sliced Cheese or American Singles, 7-8 oz or 12 oz, $2.50 ($0.05/2 Fuel Perks)
-$1/2 Kraft singles, 12 oz+ PRINTABLE
-$1/1 Winn Dixie Kraft Singles Coupon
NET PRICE: After coupons and Fuel Perks its like getting this for $0.50 each!

Borden American Cheese Singles, 16 oz, $3.50. ($0.10/2 Fuel Perks)
-.55/1 Borden cheese, SS 6/10 (EXP 08/05)
NET PRICE:
 After coupons and fuel perks its like getting these for $1.95 each 

GROCERY:

Birds Eye Steamfresh Vegetables, 10-16 oz, BOGO $2.29 
-$0.50/1 Birds Eye Steamfresh Chefs Favorite variety PRINTABLE
NET PRICE: $0.64 each!

Lipton Tea Bags, 24 ct., BOGO $2.79 
-.50/1 Lipton tea bags, tea & honey to-go or pitcher size, or any iced tea mix, excl trial sizes, RP 7/29
NET PRICE: $0.39 each!

Michelina’s Authentico Dinners, 4.5-9 oz, $1
-$1/5 Michelina’s entree or snacker item PRINTABLE
NET PRICE: $0.80 each for 5

IHOP Syrup, 24 oz, BOGO $3.99 
-$1 off IHOP at home syrup, RP 4/15
NET PRICE:  $0.99 each!

Organic Girl Salad Mixes, 5 oz, BOGO $3.99
No Coupons Available
NET PRICE:
$1.99 each!

Hormel Chunk Chicken Breast, 4 Pack 5 oz Cans or 10 oz Can, BOGO $7.49
-$1/2 Hormel premium chicken breast cans, SS 6/24
NET PRICE: $3.24 each

Produce:

Yellow Onions, 3 lb , $2
Blueberries, 1 Pint, $2.50
Cantaloupe, $1.99 ea.
Red Seedless Grapes, $1.49 lb
Red Cherries, $2.99 lb
Strawberries, 1 lb, $2.50
Avocados, 3 Pack, $2.50
Grape Tomatoes or Vine Ripe Tomatoes, 1 Pint or 4 Pack, $2.50
White or Yellow Peaches, Nectarines, or Red or Black Plums, $1.99 lb
Dole Salad Blends or Kits, 5-14.2 oz, $2.50
Winn-Dixie Red or Yellow Potatoes, 5 lb , $3 

What-A-Deal Offer:

Buy one Participating Backpack, $9.99 get the Following Items FREE
Choose 1, 4 Color Highlighter Set, 4 ct. Assorted Pocket Accent Highlighters, or 24 ct. Crayola Crayons
Choose 1, of Each 10 Pack Write Bros Blue or Black Pens or Academix Pencils
Choose 5, Top Flight Portfolios with Pockets or Prongs
Choose 1, Top Flight Marble Composition Notebook

Make-A-Meal Deal:

Buy two Red Baron Pizzas, 19-22 oz, $4.99 Get the Following  Items FREE
16 oz Cole’s Garlic Bread or Baguette
26 oz Weaver Chicken Patties or Nuggets
2 L 7-Up, A&W, Sun Drop, Diet Rite, or RC Cola

Buy three Participating Kellogg’s Froot Loops, Apple Jacks, Corn Pops, Frosted Flakes, Mini Wheats Frosted, 17 oz, 19 oz, or 24 ozGet the Following Items FREE
Gallon Winn-Dixie Milk
Dozen Winn-Dixie Large Eggs
48 oz Seneca Apple Juice
20 oz Merita Old Fashioned Bread
-$1/2 Kellogg’s cereals, 8.7 oz+ PRINTABLE
-$1/2 Kellogg’s Mini Wheats, select varieties, RP 7/08
-$1/3 Kellogg’s Apple Jack, Corn Pops, Froot Loops, Honey Smacks, Krave or Frosted Flakes cereal PRINTABLE

Extreme Couponing Tip: You can usually get two prints of most internet coupons. To find them in the easiest possible way, use our preclipped links that take you right to the coupon. Then come back and click the same link to get your 2nd print. This will save you the time spent searching for the coupon.

Never miss another hot coupon, deal or freebie again! "Like" Couponaholic .NET on Facebook, Follow us on Pinterest, Follow us on Twitter, Follow us on Instagram, Follow us on Google+ or Subscribe to our Daily Email Newsletter!

Comments

  1. how did you figure that Birdseye would be .14 each? Bogo is 2.29 and you can only use 2 coupons for .50? that leaves 1.29 for two or .65 each. What am I missing/

    • I’m sure she’ll weigh in, but I bet she figured it with a double coupon (which doesn’t work for those of us in FL)

    • When I did the math last night it was late for me and I probably accidentally subtracted the cost of the coupon twice, so basically unintentionally what Steve said I doubled it. I will adjust it while I am at the computer later. Thanks for the heads up.

  2. In the Winn Dixie bi-monthly flyer, there was a $1 coupon for Kraft singles (12 oz.)